images

Перед нами – Larsen C, один з найбільших шельфових льодовиків Антарктики. За даними Британської служби атлантичного нагляду, він дуже відрізняється від своїх сусідів – льодовиків Larsen A та B, які зруйнувалися відповідно 1995 та 2002 року.

Дослідженя показують, що Larsen C поступово тане через потепління повітря, а також – внаслідок потепління води в океані. Досі вчені не мали певності стосовно ролі океанів у колапсуванні льодовикових шельфів. Зрозуміло, втім, що внаслідок танення льдовика рівень води в океані підіймається.

“Коли Larsen A та B розтанули, вони потягли за собою ще й інші льодовики, що мало наслідком значне зростання рівня води в цілій Антарктиці. Larsen C – найбільший з-поміж них, і якщо він зникне у найближчі десятиліття, це матиме наслідком значне підвищення рівня моря. Ми очікуємо, що рівень моря зросте до 2100 року в цілому світі на 50 сантиметрів порівняно із сучасним, а це, у свою чергу, спричинить проблеми для прибережних зон і міст”, – розповідає Девід Воґен з Британської служби атлантичного нагляду.

Льодовиковий шельф Larsen C названо на честь Карла Антона Ларсена –
капітана норвезького китобійного судна “Язон” та дослідницького судна “Антарктика” шведської антарктичної експедиції наприкінці 19 століття.

Команда дослідників порівняла дані, отримані з супутника, та вісім радіолокаційних досліджень, захоплених за 15-річний період – з 1998 до 2012 року.
Вони виявили, що Ларсен С втратив приблизно 4 метри льоду і опустистився приблизно на один метр порівняно з поверхнею океану.

Антарктичний півострів – один з регіонів Землі, де потепління відбувається чи не найшвидшим темпами: за останні 50 років температура піднялася тут на 2,5 ° C. На думку вчених, танення льодовикових шельфів матиме драматичні наслідки для нашої планети.